Zima to czas, podczas którego należy szczególnie zwrócić uwagę na właściwe utrzymanie porządku na terenie firmy. Opady śniegu, mróz i oblodzenia, mogą prowadzić do wypadków, zakłóceń w pracy, a także problemów z komunikacją przestrzenną. Aby uniknąć takich zimowych trudności, przedsiębiorstwa powinny podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Sprawdź, jak zimą skutecznie zabezpieczyć utrzymanie porządku na terenie firmy.
Zima to czas, podczas którego należy szczególnie zwrócić uwagę na właściwe utrzymanie porządku na terenie firmy. Opady śniegu, mróz i oblodzenia, mogą prowadzić do wypadków, zakłóceń w pracy, a także problemów z komunikacją przestrzenną. Aby uniknąć takich zimowych trudności, przedsiębiorstwa powinny podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Sprawdź, jak zimą skutecznie zabezpieczyć utrzymanie porządku na terenie firmy.
Zarządzanie porządkiem na terenie firmy w okresie zimowym wymaga odpowiedniego przygotowania, a także regularności oraz dbałości o szczegóły. Systematyczne odśnieżanie i usuwanie lodu, eliminowanie sopli i nawisów śnieżnych, a także dbałość o sprzęt oraz bezpieczeństwo pracowników i klientów to najważniejsze działania, które pozwalają uniknąć wypadków i utrzymać ciągłość pracy nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto również pamiętać o odpowiednim planowaniu w zakresie utrzymania porządku zimą.
Odśnieżaj i usuwaj lód
Jednym z podstawowych obowiązków w okresie zimowym jest regularne odśnieżanie terenów zewnętrznych, takich jak chodniki, drogi dojazdowe oraz parkingi. Musisz pamiętać, że zalegający śnieg i lód mogą stanowić poważne zagrożenie, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Szczególnie należy dbać o chodniki i strefy wejściowe w budynku, które powinny być wolne od śniegu i lodu, co zminimalizuje ryzyko poślizgnięć i upadków. Ważne jest także regularne odśnieżanie dróg dojazdowych oraz miejsc parkingowych, co zapewnia bezpieczne poruszanie się pojazdów oraz zaparkowanie. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i zredukowania śliskości powierzchni można stosować sól lub piasek. Piasek pozwala na zachowanie przyczepności, a sól pomaga w rozpuszczaniu lodu i śniegu.
W celu właściwego odśnieżania dróg, chodników, placów czy parkingów możesz z powodzeniem wykorzystać maszyny. Do usuwania śniegu z chodników, niewielkich placów czy parkingów sprawdzą się minikoparki wyposażone w pług. Maszyny te zapewniają odpowiednią zwrotność i możliwość odśnieżenia nawet wąskich przestrzeni. Co więcej, są one stosunkowo lekkie, więc nie będą zagrożeniem dla płytek chodnikowych. W przypadku odśnieżania dróg dojazdowych lepiej sprawdzą się koparki gąsienicowe wyposażone w duży pług. W ten sposób możesz szybko usunąć nadmiar śniegu oraz błota pośniegowego i zapewnić bezpieczny przejazd pracownikom, kontrahentom, czy klientom.
Usuwaj sople i nawisy śnieżne
Opady śniegu i zmiany temperatur mogą prowadzić do powstawania sopli lodowych oraz nawisów śnieżnych na dachach budynków. Niezabezpieczone sople mogą spaść, stwarzając zagrożenie dla zdrowia pracowników i klientów, jak i mienia, w tym pojazdów zaparkowanych pod budynkiem.
Dlatego kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa jest usuwanie sopli z dachów, rynien, a także innych elementów zlokalizowanych wysoko. Właściciele firm powinni regularnie monitorować stan dachów, szczególnie podczas intensywnych opadów śniegu oraz mroźnych dni, aby na bieżąco usuwać niebezpieczne elementy.
Co ważne, w przypadku większych budynków warto skorzystać z usług profesjonalnych firm, które specjalizują się w usuwaniu sopli oraz bezpiecznym odśnieżaniu dachów. W przypadku usuwania sopli i nawisów śnieżnych warto korzystać z możliwości, jakie dają zwyżki. Podnośniki koszowe, dzięki wysięgnikowi zakończonemu koszem pozwalają na bezpieczne usunięcie położonych wysoko sopli i nawisów śnieżnych. Warto pamiętać, że w przypadku obfitych opadów śniegu, konieczne może być także odśnieżanie dachu firmy. Nadmierne obciążenie stropu może spowodować katastrofę budowlaną, więc warto pamiętać o odśnieżaniu dachu w przypadku obfitych opadów.
Wynajmij sprzęt do utrzymania porządku zimą
Utrzymanie porządku na terenach wokół firmy wymaga zazwyczaj zastosowania odpowiedniego sprzętu. Długie odcinki chodników, place parkingowe, drogi dojazdowe, a także dachy i rynny wymagają szczególnej opieki. Jeśli nie jesteś dużym przedsiębiorstwem budowlanym to z pewnością nie masz własnych maszyn typu podnośnik koszowy, minikoparka, koparka czy zamiatarka. Warto wiedzieć, że ten specjalistyczny sprzęt możesz pożyczyć w firmach, które specjalizują się w wynajmie maszyn budowlanych.
Pożyczenie maszyn budowlanych ma wiele zalet. Nie musisz kupować drogiego sprzętu, nie musisz go utrzymywać. Co więcej, Twoja firma nie musi zatrudniać operatorów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia do kierowania takimi pojazdami. Jeśli pożyczasz taki pojazd, to płacisz jedynie za określony czas. W przypadku odśnieżania możesz zawczasu ustalić z firmą wypożyczającą sprzęt harmonogram odśnieżania.