728 x 90

Jak zatankować zbiornik na gaz propan?

Jak zatankować zbiornik na gaz propan?

Tankowanie zbiornika na gaz to nie to samo co tankowanie samochodu. Cały proces jest nieco bardziej skomplikowany i wieloetapowy. Warto więc wybrać dostawcę, którego pracownicy są doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni oraz zadbają o prawidłowy przebieg całego procesu tankowania. Dobrze jest także samemu zorientować się, jak powinno przebiegać tankowanie, jak się przygotować do tego procesu i

Tankowanie zbiornika na gaz to nie to samo co tankowanie samochodu. Cały proces jest nieco bardziej skomplikowany i wieloetapowy. Warto więc wybrać dostawcę, którego pracownicy są doświadczeni i odpowiednio przeszkoleni oraz zadbają o prawidłowy przebieg całego procesu tankowania. Dobrze jest także samemu zorientować się, jak powinno przebiegać tankowanie, jak się przygotować do tego procesu i od czego zacząć. Aby oswoić temat, przedstawiamy garść najważniejszych informacji o tym, jak zatankować zbiornik na gaz propan.

Tankowanie zbiornika na gaz płynny propan – od czego zacząć?

Kiedy mówimy o tankowaniu, na myśl przychodzi nam stacja benzynowa i podjeżdżające na nią samochody. Jednak ciężko wyobrazić sobie, jak pakujemy na przyczepkę zbiornik na gaz płynny i wieziemy go na pobliską stację benzynową. A to dlatego, że kiedy tankujemy zbiornik na gaz propan, to gaz przyjeżdża do zbiornika, nie odwrotnie. Jednak po kolei. Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest fakt, że zbiornik na gaz propan nie musi, a wręcz nie może być całkowicie pusty. Zapas gazu w zbiorniku może zostać w dowolnym momencie uzupełniony. 

Oprócz tego należy pamiętać, że poziom gazu w zbiorniku nie może spaść poniżej 25% jego pojemności. W przeciwnym razie ciśnienie gazu znacząco spadnie, a jego spalanie w piecu gazowym stanie się mało efektywne i mało wydajne. Poziom gazu odczytujemy z licznika zamontowanego na armaturze. Nowoczesne armatury wyposażone są już w systemy, które pozwalają śledzić poziom gazu zdalnie, na przykład na komputerze bądź smartfonie. Kiedy zauważymy potrzebę zatankowania zbiornika, należy zamówić dostawę gazu płynnego propan u sprawdzonego dostawcy. W zależności od firmy odbywa się to telefonicznie, mailowo lub przez specjalną platformę elektroniczną. Dostawca umówi się z nami na dogodny termin. Czas oczekiwania jest zależny od liczby dostaw oraz rezerw gazu u dystrybutora i może wahać się pomiędzy 2–14 dni.

Jak przebiega proces tankowania zbiornika na gaz płynny propan?

Kiedy pod naszym domem bądź siedzibą firmy zjawi się dostawca gazu, możemy być pewni, że zna on wszystkie kroki składające się na proces tankowania gazu i zadba, aby był on bezpieczny oraz przebiegał zgodnie z przepisami. Jednak dobrze jest wiedzieć, co krok po kroku będzie robił dostawca, aby przygotować na jego przyjazd, a także mieć świadomość, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. 

W ramach przygotowania zadbajmy jedynie o to, aby dojazd do zbiornika na gaz propan nie był utrudniony. Usuńmy więc wszystkie ewentualne przeszkody, jakie mogłyby stanąć cysternie na drodze. Nic więcej nie powinno nas martwić. Rozpoczynając proces tankowania, dostawca w pierwszej kolejności zabezpiecza teren wokół cysterny oraz wokół zbiornika. Następnie sprawdza ogólną szczelność zbiornika oraz stan plomby na zaworze i to, czy nie została ona naruszona. Jeśli wszystko jest w porządku, dostawca przechodzi do samego tankowania gazu płynnego propan

Po tym, jak cały zamówiony gaz znajdzie się już w zbiorniku, dostawca ponownie sprawdzi plombę na zaworze i jeszcze raz skontroluje szczelność zbiornika. Tankowanie jest zakończone, a my możemy bez przeszkód korzystać z instalacji gazowej w domu. Należy także pamiętać, że jeśli podczas wizyty dostawcy gazu lub samego tankowania cokolwiek nas zaniepokoi, to mamy prawo o wszystko pytać. Lepiej jest od razu rozwiać wszelkie wątpliwości, niż szukać odpowiedzi w wątpliwych źródłach lub gryźć się nad tym kilka nocy. Jedną z kwestii, która najbardziej zastanawia nowych użytkowników gazu propan lub takich, którzy pierwszy raz przechodzą przez proces tankowania, jest poziom napełnienia zbiornika. Z jednej strony poziom gazu w zbiorniku nie może spaść poniżej 25%, aby użytkowanie instalacji było wydajne. Poniżej tego poziomu gwałtownie spada ciśnienie przesyłu gazu i jego spalanie nie odbywa się w prawidłowy sposób. 

Z drugiej strony po tankowaniu zbiornika na propan jego napełnienie nie może być większe niż 85% jego pojemności. Wiąże się to z rozszerzalnością gazu pod wpływem temperatury. Dlatego też dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa należy przestrzegać tych limitów.

Źródło: LPG Direct – gaz propan

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również