728 x 90

Tańsze utrzymanie mieszkania dzięki inteligentnemu ogrzewaniu

Tańsze utrzymanie mieszkania dzięki inteligentnemu ogrzewaniu

Koszty utrzymania mieszkań stale rosną. Domowe budżety w największym stopniu są obciążane przez rachunki za prąd, ale też za ogrzewanie. Żeby zmniejszyć wydatki, warto postawić na systemy inteligentne. Nie tylko obniżą zużycie, ale również sprawią, że energia cieplna będzie użytkowana w sposób efektywny. Instalacje Smart Home pozwalają na wygodne sterowanie ogrzewaniem. Zarówno stacjonarnie, jak i

Koszty utrzymania mieszkań stale rosną. Domowe budżety w największym stopniu są obciążane przez rachunki za prąd, ale też za ogrzewanie. Żeby zmniejszyć wydatki, warto postawić na systemy inteligentne. Nie tylko obniżą zużycie, ale również sprawią, że energia cieplna będzie użytkowana w sposób efektywny.

Instalacje Smart Home pozwalają na wygodne sterowanie ogrzewaniem. Zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, na przykład przy użyciu pilotów bądź urządzeń mobilnych. Jest to możliwe dzięki integracji różnych elementów, które mogą mieć wpływ na regulowanie temperatury w całym mieszkaniu. Będą to nie tylko grzejniki, ale także czujniki, programatory czasowe, a nawet kontaktrony okienne. Wszystko po to, aby z jednej strony zniwelować straty cieplne i marnotrawienie energii, a z drugiej obniżyć comiesięczne koszty utrzymania lokalu.

Inteligentne ogrzewanie – kontrola i sterowanie 

Wspomniane wcześniej elementy tworzą jeden, duży system, który działa w całym mieszkaniu. Pozwala on na sterowanie temperaturą we wszystkich lub tylko w wybranych pomieszczeniach. Salon może być więc ogrzewany inaczej niż na przykład pokój dziecięcy. Systemy Smart Home oddają do naszej dyspozycji wiele funkcji, dzięki którym koszty ogrzewania znacznie spadną.

  •       Zdalne sterowanie – realizowane jest przy użyciu pilotów bądź urządzeń mobilnych (np. smartfonów). Dzięki nim, nie musimy wstawać z kanapy, by wyłączyć i włączyć grzejnik lub dostosować jego pracę do własnych wymagań. Wszystko to może ograniczyć sytuacje, kiedy to grzejniki działają bez potrzeby, ponieważ nie chce nam się do nich podchodzić, by je wyłączyć bądź zmienić generowaną temperaturę.
  •       Wykorzystanie czujników – najczęściej stosowane są czujniki temperatury, które na bieżąco analizują sytuację w pomieszczeniu. Gdy zrobi się zbyt zimno, automatycznie uruchomią ogrzewanie, jeśli zaś temperatura przekroczy wskazany limit, grzejniki lub inne źródła ciepła zostaną odłączone. Takie sterowanie ogrzewaniem sprawi, że urządzenia wchodzące w skład systemu będą działały tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to potrzebne. Podobnie wykorzystane mogą zostać także czujniki ruchu.
  •       Internetowy serwis pogody – pobierane w ten sposób dane również posłużą do sterowania pracą grzejników.
  •       Programatory czasowe – są stosowane do tworzenia scenariuszy. Przy ich użyciu możemy ustalić, o jakich porach mieszkanie będzie ogrzewane, a kiedy nie. Z łatwością stworzymy też scenę, która odłączy wszystkie urządzenia jednym przyciskiem. Programatory mogą działać w trybie dziennym, tygodniowym i rocznym.
  •       Współpraca z innymi elementami – wymienić można tu na przykład okna, żaluzje i rolety. System dostosuje ich ułożenie w taki sposób, aby naturalnie dogrzać pomieszczenie przez promienie słoneczne lub zniwelować straty cieplne.

Inteligentne ogrzewanie to rozbudowany system, który składa się z nie tylko z czujników, ale też z elektrozaworów, głowic termostatycznych (występują w wersjach bezprzewodowych) i jednostki centralnej.

Integracja systemów grzewczych w mieszkaniu 

Do zalet inteligentnego ogrzewania należy zaliczyć nie tylko dostępne opcje kontroli i sterowania, ale również fakt, iż może ono zostać dostosowane do niemal każdego systemu grzewczego. Niezależnie od tego, czy mieszkanie jest ogrzewane na prąd, gaz czy z pompy ciepła – nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby cała instalacja stała się „inteligentna”. Opisane opcje dostępne będą zarówno w przypadku ogrzewania podłogowego jak i klasycznych grzejników czy ogrzewania nawiewowego.

Systemy inteligentne stosowane są nie tylko w mieszkaniach, ale też w domach jednorodzinnych, biurach, fabrykach, warsztatach, szkołach i placówkach medycznych. Integracja wszystkich urządzeń, a także wykorzystanie czujników, programatorów oraz urządzeń działających z użyciem internetu, pozwala efektywniej zarządzać energią grzewczą w budynku. Przekłada się to na niwelowanie strat cieplnych i marnotrawienia energii, co z kolei zapewnia obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również