728 x 90

Co obrazuje USG piersi?

Co obrazuje USG piersi?

Kobieta może dbać o siebie na wiele sposobów. Mogą się z tym wiązać odpowiednie kosmetyki, częste wizyty u fryzjera, pamiętanie o tym, żeby w natłoku obowiązków znaleźć chwilę wyłącznie dla siebie. Nic jednak nie zastąpi podstawowych badań profilaktycznych. I choć o regularnym badaniu krwi pamięta wiele pań, to może się okazać, że sporo kobiet będzie

Kobieta może dbać o siebie na wiele sposobów. Mogą się z tym wiązać odpowiednie kosmetyki, częste wizyty u fryzjera, pamiętanie o tym, żeby w natłoku obowiązków znaleźć chwilę wyłącznie dla siebie. Nic jednak nie zastąpi podstawowych badań profilaktycznych. I choć o regularnym badaniu krwi pamięta wiele pań, to może się okazać, że sporo kobiet będzie miało problem z odpowiedzią na pytanie: „kiedy ostatni raz badałaś piersi?”. Podstawą jest samobadanie, które może być pierwszym momentem na wychwycenie nieprawidłowości. Nie zmienia to jednak faktu, że regularnie należy robić także USG piersi, które da pełny obraz, czy ze zdrowiem w obrębie właśnie tych rejonów ciała kobiety jest wszystko w porządku.

Kiedy robić badanie USG piersi(sutków)

Wiele osób wciąż jeszcze powiela mit, że badanie piersi powinno wykonywać się dopiero po ukończeniu przez kobietę pięćdziesiątego roku życia. Nie należy jednak mylić USG piersi(sutków) z mammografią – w tym przypadku rzeczywiście kryterium wiekowe jest często brane pod uwagę. Jednak badanie USG piersi  powinny wykonywać kobiety już od około osiemnastego roku życia. Idealnym rozwiązaniem jest to, kiedy takie badanie jest przeprowadzane na przykład podczas wizyty kontrolnej u ginekologa. Zaleca się, by wykonywać je raz na rok albo raz na dwa lata. Po 50 roku życia zaleca się wykonywać mammografię.

Przede wszystkim chodzi o to, by móc odpowiednio szybko wyłapać jakiekolwiek nieprawidłowości, które mogłyby pojawić się w piersiach. Na dodatek organizm kobiety przechodzi przez wiele zmian – najpierw dojrzewanie, często też ciąża, karmienie piersią, czasem przeprowadzane są konieczne kuracje hormonalne. To wszystko czynniki, które mogą wpływać na gospodarkę hormonalną kobiecego organizmu, a także mogą wywoływać szereg kolejnych zmian. 

Regularne wykonywanie badania USG piersi pozwoli na szybkie ich wykrycie i – w razie potrzeby – wdrożenie odpowiedniego leczenia. Należy jednak pamiętać o tym, by kobiety nie zwlekały z udaniem się do lekarza, jeżeli tylko same zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości. Może to być na przykład niepokojący wygląd piersi, niespodziewane pojawienie się jakiejś wydzieliny, wyczuwalny guzek bądź odczuwalny ból. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wybrać się do lekarza, by sprawdzić, czy te zmiany są jedynie chwilowe, czy może są objawem czegoś poważniejszego.

Jak przebiega USG piersi

Kobieta przystępująca do badania USG piersi nie musi się do niego wcześniej przygotowywać. Nie musi być na czczo, nie ma też znaczenia pora wykonywanego badania. Warto jednak pamiętać o tym, by wygodnie się ubrać. Zaistnieje bowiem potrzeba tego, by odsłonić piersi oraz okolice pach. Na samym początku lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką. Chce w ten sposób dowiedzieć się, czy wizyta jest spowodowana wyłącznie profilaktyką czy jednak wykrytymi nieprawidłowościami. W trakcie wywiadu pacjentka powinna także odpowiedzieć na pytania związane z ewentualnymi chorobami piersi, które zdarzały się w jej rodzinie. W tym przypadku bowiem przynajmniej część z nich może mieć podłoże genetyczne. Następnie diagnosta przykłada głowicę aparatu USG, a potem drobnymi i delikatnymi ruchami bada piersi oraz doły pachowe pacjentki. Badanie USG pozwala na natychmiastowe wychwycenie zmian i stwierdzenie poziomu ich zaawansowania.

Czy badanie USG piersi jest bezpieczne

Ważną informacją dla pacjentek jest to, że USG piersi jest całkowicie nieinwazyjne oraz zupełnie bezpieczne. Oznacza to, że mogą mu się poddać także kobiety w ciąży lub karmiące. Jeżeli te ostatnie tylko zaobserwują jakieś niepokojące zmiany w wyglądzie swoich piersi, zaczną odczuwać ból lub zarejestrują inne problemy, nie powinny czekać aż do momentu urodzenia dziecka bądź zakończenia laktacji. Im szybciej wszelkie nieprawidłowości będą wykryte, tym szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie. To z kolei pozwoli na przykład zatrzymać rozwój choroby lub całkowicie ją wyeliminować.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również