728 x 90

Czym zastąpić białko z mięsa?

Czym zastąpić białko z mięsa?

Popularność diet wegetariańskiej i wegańskiej systematycznie rośnie. Jedni upatrują w nich szansy na ograniczenie cierpienia zwierząt, inni na walkę ze zmianami klimatu, a jeszcze inni na zdrowszy tryb życia i uniknięcie chorób cywilizacyjnych. Niezależnie od motywów wegetarianie i weganie mają jeden problem: czym zastąpić białko z mięsa. Wbrew pozorom natura obfituje w produkty z dużą

Popularność diet wegetariańskiej i wegańskiej systematycznie rośnie. Jedni upatrują w nich szansy na ograniczenie cierpienia zwierząt, inni na walkę ze zmianami klimatu, a jeszcze inni na zdrowszy tryb życia i uniknięcie chorób cywilizacyjnych. Niezależnie od motywów wegetarianie i weganie mają jeden problem: czym zastąpić białko z mięsa. Wbrew pozorom natura obfituje w produkty z dużą zawartością białka. Co więc warto jeść?

Catering dietetyczny zawsze pomocny!

Diety wegetariańską i wegańską uznaje się za jedne z najzdrowszych sposobów odżywiania. Nie oznacza to jednak, że wystarczy wyeliminować mięso i produkty odzwierzęce, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Tak jak w przypadku każdego innego jadłospisu, tak i w dietach roślinnych ważne jest odpowiednie zbilansowanie posiłków. Tylko wówczas dostarczą one wszelkich składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Opracowanie jadłospisu na własną rękę może się okazać dużym wyzwaniem. Z pomocą przychodzi jednak catering dietetyczny, gdzie pod czujnym okiem dietetyka komponowane są zdrowe i pyszne posiłki wegetariańskie i wegańskie. Dostarczają one organizmowi odpowiedniej ilość nie tylko kalorii, ale i minerałów oraz witamin. Nic więc dziwnego, że bezmięsna dieta pudełkowa cieszy się coraz większą popularnością.

Decydując się na roślinny catering dietetyczny, nie trzeba również obawiać się, że serwowane dania nie zawierają odpowiedniej ilości białka. Nad właściwym zbilansowaniem posiłków czuwają bowiem specjaliści. Jakie produkty bogate w białko należy jednak włączyć do wegetariańskiego lub wegańskiego jadłospisu, jeśli komponuje się go na własną rękę?

Czym zastąpić białko z mięsa?

Jak zostało wspomniane, roślinnych źródeł białka jest całkiem sporo. Jeżeli więc dieta wegetariańska lub wegańska zostaną odpowiednio zbilansowane, deficyt tego składnika nie grozi organizmowi. Oto produkty bogate w białko:

  • nasiona roślin strączkowych – stanowią jedne z tych produktów roślinnych, które charakteryzują się największą zawartością białka. Oprócz tego są cennym źródłem innych składników odżywczych, w tym potasu, wapnia i fosforu. To zróżnicowana grupa produktów, w której każdy znajdzie smaki odpowiadające indywidualnym preferencjom. Soczewica, ciecierzyca, a może groch? Opcji jest naprawdę wiele,
  • tofu i tempeh – to produkty pochodzące z soi, które wyróżniają się nie tylko wysoką zawartością białka, ale również jego dobrą strawnością. Tofu jest pozyskiwane z mleka sojowego, natomiast tempeh powstaje z namoczonych ziaren soi poddanych procesowi fermentacji. Obydwa produkty cieszą się dużą popularnością i są chętnie wykorzystywane w dietach roślinnych,
  • kasza gryczana – oprócz białka zawiera wiele składników odżywczych. Nic więc dziwnego, że zyskała miano polskiego superfood. Co więcej, jest tania i łatwo dostępna,
  • komosa ryżowa (quinoa) – jest droższa od kaszy gryczanej, jednak dostarcza więcej białka. Jest również dobrym źródłem aminokwasów egzogennych,
  • orzechy i pestki – dzięki nim dietę roślinną można wzbogacić zarówno o białko, jak i wartościowe kwasy tłuszczowe,
  • produkty pełnoziarniste – choć nie mają w sobie zawrotnej ilości białka, uzupełniają luki w zawartości aminokwasów w pozostałych produktach.

Zdrowe menu roślinne – o czym jeszcze pamiętać?

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska i wegańska nie powinna rodzić konieczności suplementacji białka. Niemniej warto nadmienić, że na rynku dostępna jest również roślinna odżywka białkowa. To bogate źródło protein, cechujących się dobrą wchłanialnością. Powstała ona z myślą o osobach aktywnych i osobach, które z różnych względów nie są w stanie zadbać o prawidłowe skomponowanie jadłospisu pozbawionego mięsa.

Na rynku działa wiele firm świadczących usługi roślinnego cateringu dietetycznego. Jeśli więc samodzielne opracowanie optymalnego menu nie wchodzi w grę, warto zapoznać się z ich ofertą, by uniknąć konieczności suplementacji białka. Bezmięsna dieta pudełkowa nie tylko dostarcza organizmowi wszelkich składników odżywczych, ale również jest smaczna i zróżnicowana.

Źródło: ZdroweMenu – catering dietetyczny Warszawa

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również