728 x 90

Niszczenie dysków optycznych z danymi – jak to robić zgodnie z prawem?

Niszczenie dysków optycznych z danymi – jak to robić zgodnie z prawem?

Optyczne dyski danych to przede wszystkim płyty CD i DVD, a także inne ich rodzaje, takie jak Blu-ray czy UMD. Choć od pewnego czasu zastępowane są przez technologię chmury, nadal część firm korzysta z nich do przechowywania ważnych plików, które wymagają odpowiedniej ochrony. Również podczas ich niszczenia. O czym więc pamiętać, aby robić to zgodnie

Optyczne dyski danych to przede wszystkim płyty CD i DVD, a także inne ich rodzaje, takie jak Blu-ray czy UMD. Choć od pewnego czasu zastępowane są przez technologię chmury, nadal część firm korzysta z nich do przechowywania ważnych plików, które wymagają odpowiedniej ochrony. Również podczas ich niszczenia. O czym więc pamiętać, aby robić to zgodnie z prawem?

Co zrobić, aby skutecznie zniszczyć optyczny nośnik danych?

 Podobnie jak w przypadku fizycznych dokumentów, musisz pamiętać o obowiązujących normach, które w dużej mierze decydują o tym, jak powinna przebiegać utylizacja nośników optycznych. A zwłaszcza wówczas, gdy zawierają one dane osobowe. W takiej sytuacji nie może być mowy o działaniach nieprzemyślanych, czy też bagatelizowania tego, że osoba niepowołana mogłaby odtworzyć dane zapisane nawet na częściowo uszkodzonym nośniku. A musisz wiedzieć, że istnieją takie technologie.

Co możesz więc zrobić? Masz dwa wyjścia – albo zająć się tym osobiście i skorzystać ze specjalnej niszczarki albo postawić na usługi świadczone przez specjalistów. Poniżej opisujemy oba rozwiązania.

Niszczarki do płyt CD/DVD – co kupić? Na co zwrócić uwagę?

 Jeżeli płyty nie są w Twojej firmie używane na co dzień, przez co nie ma ich zbyt dużo, ich niszczeniem możesz zająć się na własną rękę. Oczywiście cały czas pamiętając o obowiązujących przepisach. Mowa tutaj zwłaszcza o zasadach utylizacji nośników zawierających dane osobowe. Zgodnie z RODO, mogą być one niszczone wyłącznie przy użyciu niszczarek o klasie niszczenia P-4. Tyczy się to również papieru.

Oczywiście w przypadku płyt CD, DVD oraz innych musisz sięgnąć po urządzenia, które są w stanie je „przerobić”. Powinny zawierać odpowiednie mechanizmy tnące radzące sobie z twardą konstrukcją tego typu nośników. Na szczęście takich sprzętów na rynku nie brakuje, dlatego bez trudu znajdziesz coś odpowiedniego.

Przestrzegamy jednak przed zakupem pierwszej lepszej niszczarki, ponieważ w ten sposób łatwo można sięgnąć po modele niskiej jakości. Jeśli chcesz mieć pewność, że praca urządzenia okaże się skuteczna, a jego obsługa wygodna, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • parametry techniczne  – związane przede wszystkim z szybkością cięcia, rodzaje tworzonych ścinek, a także pojemnością pojemnika,
  • jakość wykonania – chodzi tu zarówno o obudowę, jak i zamontowane mechanizmy tnące,
  • sposób obsługi – przy użyciu przycisków lub zdalnie,
  • funkcje dodatkowe – takie jak automatyczny start i stop, zabezpieczenia oraz blokady cięcia.

W sklepach dostępne są modele uniwersalne, które radzą sobie nie tylko z płytami, ale też dokumentami, kartami plastikowymi i innymi elementami, a także profesjonalne niszczarki o najwyższej jakości wykonania.

Profesjonalne niszczenie nośników optycznych

 Korzystanie z niszczarek firmowych wówczas, gdy płyt jest dużo, może okazać się męczące i czasochłonne. W takiej sytuacji dużo bardziej opłacalne wydaje się zwrócenie się po pomoc do podmiotów specjalizujących się w niszczeniu i utylizacji nośników optycznych.

Dlaczego? Ponieważ z jednej strony oszczędzasz mnóstwo czasu, a z drugiej zyskujesz pewność, że wszystko zostanie przeprowadzonego zgodnie z obowiązującym prawem. Nie musisz więc obawiać się, że płyty zostaną ponownie użyte, co narazi Ciebie i Twoich klientów na poważne niebezpieczeństwo.

Warto podkreślić, że outsourcing niszczenia dowolnych nośników danych jest bardzo wygodny. Wynajęci fachowcy odbiorą od Ciebie płyty i dokumenty w wyznaczonym terminie, zabezpieczą je w odpowiednich pojemnikach i pojazdach, a następnie przewiozą w celu zniszczenia i utylizacji. Cały proces zostanie przez nich udokumentowany, a Ty otrzymasz pisemne potwierdzenie jego przeprowadzenia. Przekłada się to na najwyższy poziom ochrony.

Pamiętaj o tym, że niszczenie dysków optycznych z danymi, podobnie jak w przypadku dokumentów, musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi normami. Niezależnie więc od tego, czy robisz to samodzielnie, czy z pomocą fachowców, zachowaj pełną ostrożność.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również