Sprężarki śrubowe na zbiorniku są sprawdzonym i popularnym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle i usługach. Jakie są cechy charakterystyczne takiego urządzenia? Jakie kompresor śrubowy na zbiorniku ma zalety i w jakich branżach się sprawdza? Jakie są cechy sprężarki śrubowej na zbiorniku? Sprężarka śrubowa na zbiorniku jest rodzajem sprężarki, która dokonuje kompresji gazu za pomocą dwóch obracających
Sprężarki śrubowe na zbiorniku są sprawdzonym i popularnym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle i usługach. Jakie są cechy charakterystyczne takiego urządzenia? Jakie kompresor śrubowy na zbiorniku ma zalety i w jakich branżach się sprawdza?
Jakie są cechy sprężarki śrubowej na zbiorniku?
Sprężarka śrubowa na zbiorniku jest rodzajem sprężarki, która dokonuje kompresji gazu za pomocą dwóch obracających się wirników w elemencie sprężającym. Sprężarki śrubowe są urządzeniami, które są powszechnie stosowane w przemyśle i usługach. Ich zaletą jest możliwość pracy ciągłej, bez potrzeby odpoczynku i schłodzenia. Kompresory śrubowe charakteryzują się większą wydajnością przy niższym zużyciu energii. Jednocześnie mogą zapewniać wysokie ciśnienie robocze — powszechne są urządzenia wytwarzające medium o ciśnieniu od 5 do 13 bar.
Sprężarki śrubowe na zbiorniku dostępne są w wersji o stałej i zmiennej wydajności. Kompresory zmiennoobrotowe wyposażone są w falownik, który pozwala na zmianę wydajności sprężarki w zależności od zapotrzebowania procesu na sprężone powietrze, co pozwala na wysokie oszczędności w zakresie konsumpcji energii.
Jednocześnie konstrukcja kompresorów śrubowych sprawia, że wytwarzają one medium robocze bez pulsacji, co pozytywnie wpływa na procesy produkcyjne. Zazwyczaj nie generują one wibracji, więc są cichsze niż ich kompresory tłokowe. W efekcie można je stawiać bezpośrednio przy stanowiskach roboczych. Płynna praca nie powoduje także pików prądowych.
Dla zastosowań wymagających najwyższych parametrów jakościowych w zakresie czystości powietrza dostępne są kompresory śrubowe bezolejowe. Ich zaletą jest brak zanieczyszczeń olejowych w sprężonym medium.
Jakie zalety ma stosowanie sprężarki śrubowej na zbiorniku?
Wygodnym rozwiązaniem dla zakładów, w których kompresor wykorzystywany do zasilania różnych procesów, jest zastosowanie sprężarki śrubowej na zbiorniku. Urządzenie takie jest zazwyczaj mobilne — tj. można jest stosunkowo łatwo przenosić i instalować. Sprężarki śrubowe na zbiorniku zazwyczaj wyposażone są w kółka lub są osadzone na wózku, co powoduje, ze nawet dość dużą maszynę można swobodnie przemieszczać w dowolne miejsce zakładu. Urządzenia te zazwyczaj mają kompaktową budowę, więc nie zabierają cennego w zakładzie miejsca.
Sprężarki śrubowe na zbiorniku często wyposażone są w dodatkowe urządzenia odpowiedzialne za uzdatnianie powietrza. W rezultacie otrzymuje się kompletny system sprężonego powietrza, który zapewnia medium robocze o oczekiwanych parametrach.
Warto podkreślić, że sprężarki śrubowe mogą być montowane na zbiornikach o różnej pojemności, dzięki czemu można wybrać maszynę dostosowaną do potrzeb realizowanych procesów produkcyjnych i usługowych.
Na zbiornikach mogą być montowane zarówno sprężarki olejowe, jak i bezolejowe, o stałej i zmiennej prędkości obrotowej. Wybór urządzenia zależy od potrzeb konkretnego zakładu.
Sprężarki śrubowe na zbiorniku są więc praktycznym i innowacyjnym rozwiązaniem do produkcji i usług, które wymagają sprężonego powietrza. Mobilność i dostęp do szerokiego wyboru opcji jest niewątpliwie atutem dla zainteresowanych nimi klientów.
Gdzie stosuje się sprężarki śrubowe na zbiorniku?
Zalety kompresorów śrubowych na zbiorniku sprawia, że urządzenia te sprawdzają się doskonale w różnych branżach w zastosowaniach profesjonalnych i przemysłowych. Kompresory śrubowe na zbiorniku powszechnie wykorzystywane są w branży spożywczej, lotniczej, maszynowej, petrochemicznej, a także elektronicznej, medycznej i farmaceutycznej.
źródło: Czemar sprężarki