728 x 90

Jak przedłużyć żywotność kompresora?

Jak przedłużyć żywotność kompresora?

Kompresor powietrza to kosztowne urządzenie, które jednocześnie jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle i usługach. Dlatego kluczową sprawą, z punktu widzenia konkurencyjności przedsiębiorstwa jest dbałość o jego długie i bezawaryjne działanie. Co trzeba zrobić, aby sprężarka służyła w zakładzie przez wiele lat?  Przedłużenie żywotności kompresora wymaga regularnej konserwacji, odpowiedniego użytkowania i monitorowania jego stanu. Poniżej podajemy

Kompresor powietrza to kosztowne urządzenie, które jednocześnie jest powszechnie wykorzystywane w przemyśle i usługach. Dlatego kluczową sprawą, z punktu widzenia konkurencyjności przedsiębiorstwa jest dbałość o jego długie i bezawaryjne działanie. Co trzeba zrobić, aby sprężarka służyła w zakładzie przez wiele lat? 

Przedłużenie żywotności kompresora wymaga regularnej konserwacji, odpowiedniego użytkowania i monitorowania jego stanu. Poniżej podajemy kilka wskazówek, które pozwolą Ci utrzymać sprężarkę w doskonałej kondycji przez wiele lat. 

Zadbaj o regularne przeglądy, konserwację i serwis kompresora

Sprężarka, jak każde urządzenie mechaniczne wymaga stałego nadzoru. Każde urządzenie w instrukcji użytkowania jest wyposażone w zalecenia producenta, które jasno wskazują, jakie czynności należy realizować, aby utrzymać maszynę w dobrym stanie technicznym. Co ważne, nie chodzi tutaj tylko o coroczny serwis sprężarki. Ten oczywiście jest najważniejszy, ponieważ pozwala szybko wyłapać pojawiające się błędy w pracy kompresora. W ramach serwisu najczęściej dokonuje się wymiany oleju, filtrów oraz sprawdza wszystkie uszczelnienia i inne elementy. Warto jednak pamiętać, że konserwacja sprężarki dotyczy również codziennych czynności oraz tych realizowanych co najmniej 1 raz w miesiącu. Warto systematycznie sprawdzać poziom oleju i w razie konieczności uzupełniać jego niedobór. Jeśli urządzenie posiada sterownik z elektronicznym wyświetlaczem, należy codziennie go sprawdzać i szybko reagować na pojawiające się komunikaty o błędach w działaniu maszyny. Warto również słuchać, jak pracuje kompresor. Wszystkie niepokojące dźwięki powinny być natychmiast zgłaszane serwisowi, który przeprowadzi inspekcję pracy maszyny. Nie bez znaczenia jest również stałe poszukiwanie nieszczelności, które będą prowadzić do spadku wydajności kompresora w zakresie przepływu i ciśnienia sprężonego gazu.  

W ramach systematycznej konserwacji powinieneś regularnie czyścić kompresor, w tym chłodnicę, wymiennik ciepła i inne elementy. To pozwoli zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza i chłodzenia.

Regularna konserwacja: Zaplanuj regularne przeglądy i konserwację kompresora zgodnie z zaleceniami producenta. Warto utrzymywać harmonogram konserwacji, który obejmuje wymianę oleju, filtry, uszczelnienia i inne elementy.

Zadbaj o odpowiednie warunki pracy kompresora

Dla długie żywotności sprężarki mają znaczenie warunki, w jakich pracuje. Dotyczy to zarówno zanieczyszczenia powietrza, które jest zassane przez urządzenie, jak i temperatury powietrza w pomieszczeniu. Dlatego upewnij się, że powietrze, które jest dostarczane do kompresora, jest wolne od zanieczyszczeń. Zainstaluj odpowiednie filtry powietrza i regularnie je wymieniaj. Utrzymuj także odpowiednią temperaturę w miejscu pracy kompresora. Unikaj nadmiernego przegrzewania lub zbyt niskich temperatur, które mogą wpływać na działanie sprężarki.

Olej — jeden z kluczowych substancji w kompresorze

Już w części związanej z konserwacją i serwisem wspominaliśmy o znaczeniu oleju w sprężarkach olejowych. Warto jednak podkreślić, że systematyczne monitorowanie poziomu oleju w kompresorze i utrzymywanie go na właściwym poziomie jest kluczowe dla prawidłowego działania urządzenia. Zbyt niski poziom oleju może prowadzić do zużycia elementów roboczych kompresora. W dodatku musisz zadbać o stosowanie odpowiedniego rodzaju oleju, który jest zalecany przez producenta sprężarki. Wybór odpowiedniego oleju ma kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości kompresora.

Zadbaj o prawidłowe odprowadzanie kondensatu

Tworzenie kondensatu w układzie sprężonego powietrza jest pewnikiem w procesie sprężania gazów. Nieprawidłowe jego odprowadzanie może skutkować nie tylko pogorszeniem jakości medium roboczego, ale również przyspieszonym zużyciem części urządzenia, instalacji czy narzędzi zasilanych sprężonym powietrzem. Dlatego systematycznie sprawdzaj działanie spustów kondensatu. W ten sposób ograniczysz ryzyko korozji i uszkodzeń.  

Szkolenie personelu

Czynnik ludzki jest jednym z tych, które mają wpływ na żywotność sprężarki. Nieprawidłowe użytkowanie maszyny będzie szybko prowadzić do jej uszkodzenia. Dlatego zapewnij odpowiednie szkolenie pracownikom, którzy obsługują kompresor, aby uniknąć błędów i nieprawidłowego użytkowania.

Przestrzeganie tych wskazówek pomoże Ci przedłużyć żywotność kompresora, co z kolei przełoży się na oszczędności i niezawodność w zakładzie pracy. Nieprawidłowe użytkowanie i zaniedbania w konserwacji mogą prowadzić do kosztownych awarii i przestoju produkcji.

źródło: źródło: ALMiG kompresory

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również