728 x 90

Jak wybrać dobry rekuperator? Na co zwrócić uwagę?

Jak wybrać dobry rekuperator? Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się nad montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Sprawdź, jak wybrać dobry rekuperator. Mnogość dostępnych na rynku urządzeń utrudnia podjęcie decyzji. Dlatego przygotowaliśmy vademecum czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. Które z nich mają największe znaczenie? Dobry rekuperator – jak go wybrać? Podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę?  O tym,

Zastanawiasz się nad montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Sprawdź, jak wybrać dobry rekuperator. Mnogość dostępnych na rynku urządzeń utrudnia podjęcie decyzji. Dlatego przygotowaliśmy vademecum czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu sprzętu. Które z nich mają największe znaczenie?

Dobry rekuperator – jak go wybrać? Podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę?

 O tym, że rekuperator odgrywa niezwykle ważną rolę, świadczy chociażby fakt, że jest określany mianem serca i rozumu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To on steruje pracą systemu i odpowiada za wymianę powietrza w budynku. Z tego względu musi być odpowiednio dobrany. Inaczej rekuperacja nie zda egzaminu.

Dostępna na rynku oferta sprzętowa z jednej strony pozwala optymalnie dopasować rekuperator do indywidualnych potrzeb. Z drugiej jednak może przytłaczać. W gąszczu produktów trudno bowiem zorientować się, co jest odpowiednie, a co się nie sprawdzi. Jak zatem wybrać dobry rekuperator? Analiza podstawowych parametrów technicznych sprzętu pomoże Ci podjąć decyzję. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rekuperatora?

  1. Wydajność. Im jest ona wyższa, tym więcej powietrza urządzenie jest w stanie wymienić w ciągu godziny. Parametr ten dopasowuje się do metrażu domu i liczby domowników. Np. dla budynku o powierzchni 150-200 m2, który będzie zamieszkiwać czteroosobowa rodzina, odpowiedni będzie rekuperator o wydajności ok. 350 m3/h. Przy doborze rekuperatora należy uwzględnić nie tylko metraż domu i liczbę domowników, ale również to, że powinien on pracować na ok. 70 proc. swojej maksymalnej wydajności. Tym sposobem system zużyje mniej prądu i będzie pracować ciszej. Na dodatek zagwarantuje dostęp do czystego powietrza w razie okresowego zwiększenia zapotrzebowania na nie, np. w związku z wizytą gości.
  2. Rodzaj wymiennika ciepła. Na rynku dostępne są rekuperatory z różnymi wymiennikami ciepła. To, na jaki rodzaj elementu się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Rodzaj wymiennika ciepła wpływa na wydajność rekuperatora. Z tego względu dobrze zastanów się nad jego wyborem. Najwyższy odzysk ciepła zapewniają wymienniki przeciwprądowe. Z kolei wymienniki entalpiczne pozwalają na odzyskiwanie nie tylko ciepła, ale i wilgoci z powietrza wywiewanego. Są jednak droższe niż inne rozwiązania. Najmniej zapłacisz za wymiennik krzyżowy. Niemniej gwarantuje on odzysk ciepła na poziomie ok. 60 proc.
  3. Efektywność energetyczna. Im jest ona wyższa, tym mniej prądu zużywa rekuperator w typowych warunkach eksploatacji. Przekłada się to na niższe rachunki za energię elektryczną. Oznacza też mniejszy negatywny wpływ sprzętu na środowisko naturalne. 
  4. Łatwość obsługi i zarządzania systemem rekuperacji. Systemy rekuperacji mogą być wyposażone w manualne, programowalne lub inteligentne sterowanie. Pozwala ono zarządzać pracą urządzenia i dostosowywać ją do potrzeb.

Wybór rekuperatora to nie wszystko – o czym jeszcze pamiętać?

 O prawidłowości działania systemu rekuperacji decyduje nie tylko sam rekuperator, ale również jego montaż. Ma on kluczowe znaczenie dla efektywności wymiany powietrza. Urządzenie musi znaleźć się w ogrzewanej lub co najmniej ocieplonej części budynku. Dodatkowo należy je ulokować na stabilnej powierzchni.

W razie potrzeby konieczne może okazać się zainstalowanie izolacji termicznej, która zapobiegnie stratom ciepła. W zależności od wybranego rodzaju rekuperatora będzie trzeba zadbać także o podłączenie sprzętu do kanalizacji w celu odprowadzenia skroplin. Na koniec należy pamiętać o odpowiednim podłączeniu urządzenia do systemu wentylacji i zasilania elektrycznego.

Zastanawiasz się, jaki rekuperator do domu wybrać? Nie musisz podejmować decyzji na własną rękę. Specjaliści zajmujący się sprzedażą i montażem tego typu systemów we wszystkim Ci pomogą. Wystarczy, że skontaktujesz się z nimi.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również