728 x 90

Czym różnią się buty robocze od obuwia ochronnego?

Czym różnią się buty robocze od obuwia ochronnego?

Wybór odpowiednich butów roboczych oraz obuwia ochronnego jest ważną sprawą. W butach do pracy pracownicy spędzają znaczną część dnia. Istotne jest więc, aby były one nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także wygodne oraz bezpieczne. W sklepach ze sprzętem i odzieżą BHP jest niezwykle szeroki wybór zarówno butów roboczych, jak i obuwia ochronnego. Jednak żeby

Wybór odpowiednich butów roboczych oraz obuwia ochronnego jest ważną sprawą. W butach do pracy pracownicy spędzają znaczną część dnia. Istotne jest więc, aby były one nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale także wygodne oraz bezpieczne. W sklepach ze sprzętem i odzieżą BHP jest niezwykle szeroki wybór zarówno butów roboczych, jak i obuwia ochronnego. Jednak żeby prawidłowo dobrać buty do pracy, trzeba uświadomić sobie, jakie są różnice pomiędzy nimi. Czy zrobi jakąkolwiek różnicę, jakie buty zakupimy dla pracowników? O tym wszystkim w poniższym tekście.

Buty robocze – cechy i zadania

Przede wszystkim buty robocze i obuwie ochronne nie są tym samym. Choć oba typy obuwia przeznaczone są do pracy, to posiadają one inne cechy i nadają się do stosowania w różnych sytuacjach. Najważniejszy jest fakt, że buty robocze nie posiadają cech ochronnych. 

Obuwie robocze pełni niejako funkcję obuwia zmiennego stosowanego w pracy. Istnieją dwa powody, dla których pracownicy zobligowani są do używania butów roboczych w pracy. Z jednej strony może to być dbałość o prywatne obuwie pracowników. W przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy znajduje się zapis informujący o konieczności zapewnienia pracownikom butów roboczych, jeśli istnieje ryzyko trwałego zabrudzenia lub całkowitego zniszczenia prywatnych butów pracownika. Drugą sytuacją, kiedy stosuje się buty robocze, jest konieczność zachowania nadzwyczajnej czystości i sterylności w miejscu pracy. Doskonałym przykładem są wszelkiego rodzaju laboratoria, szpitale czy ośrodki zdrowia. Obuwie robocze, podobnie jak odzież robocza, powinno być dostosowane do warunków, jakie panują na danym stanowisku.

Czym jest obuwie ochronne i jak je wybrać?

Obuwie ochronne to swego rodzaju środek ochrony indywidualnej. Posiada ono specjalne cechy, które chronią pracownika przed różnorodnymi zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. Jednym z najbardziej podstawowych modeli butów ochronnych są te wyposażone we wzmacniany nosek. Zabezpieczenie tego typu chroni palce pracownika przed spadającymi przedmiotami i naciskiem o energii do 200 J. Jednak buty ochronne występują także w innych wariantach. W zależności od potrzeby i rodzaju zagrożenia mogącego pojawić się na danym stanowisku można wybrać buty ochronne chroniące przed:

  • czynnikami biologicznymi,
  • czynnikami chemicznymi,
  • czynnikami mechanicznymi,
  • czynnikami termicznymi,
  • czynnikami atmosferycznymi,
  • porażeniem prądem,
  • efektem ESD (obuwie antystatyczne),
  • przeznaczone do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem.

Dobór obuwia ochronnego w konkretnym wariancie i o odpowiednich cechach jest ściśle uzależniony od rodzaju zagrożenia występującego na danym stanowisku pracy. Bezcelowe jest bowiem wyposażanie w buty ochronne chroniące przed porażeniem prądem w miejscu pracy, gdzie takie ryzyko nie występuje.

Buty robocze czy obuwie ochronne – jak dokonać wyboru?

Kiedy już zrozumie się i uświadomi sobie różnice pomiędzy butami roboczymi a obuwiem ochronnym, dużo łatwiej dokonać wyboru. Jeżeli jednak wciąż pozostają jakiekolwiek wątpliwości, to należy wykonać analizę ryzyka dla konkretnego stanowiska. W analizie takiej bierze się pod uwagę rodzaj stanowiska, na jakim będą użytkowane buty do pracy, oraz potencjalne zagrożenia mogące wystąpić na danym stanowisku. Zawsze stosuje się zasadę zabezpieczania „na zapas”, choć oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Wiadome jest, że nie będziemy zabezpieczać pracowników przed zagrożeniami, z jakimi nie mają styczności w swojej codziennej pracy. Jednak jeżeli istnieje jakiekolwiek ryzyko wystąpienia urazu spowodowanego na przykład czynnikami chemicznymi, to bezwzględnie należy zastosować odpowiednie zabezpieczenie w postaci obuwia ochronnego. Jeżeli w trakcie analizy ryzyka okaże się, że nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania pracownika, to można uznać za zupełnie wystarczający i odpowiedni wybór butów roboczych zamiast obuwia ochronnego

Źródło: Glovex – sklep BHP

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również