728 x 90

Jak przetransportować rośliny? Najważniejsze wskazówki i środki ostrożności

Jak przetransportować rośliny? Najważniejsze wskazówki i środki ostrożności

Z uwagi na podatność na zniszczenia rośliny są zaliczane do kategorii produktów wrażliwych. Już niewielkie zmiany w temperaturze i wilgotności powietrza mogą sprawić, że transportowana flora bezpowrotnie utraci swój atrakcyjny wygląd. Jak więc transportować rośliny, aby zachowały świeżość i żywotność? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki i środki ostrożności. Transport roślin – jak go zorganizować? Przydatne wskazówki i

Z uwagi na podatność na zniszczenia rośliny są zaliczane do kategorii produktów wrażliwych. Już niewielkie zmiany w temperaturze i wilgotności powietrza mogą sprawić, że transportowana flora bezpowrotnie utraci swój atrakcyjny wygląd. Jak więc transportować rośliny, aby zachowały świeżość i żywotność? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki i środki ostrożności.

Transport roślin – jak go zorganizować? Przydatne wskazówki i środki ostrożności

 Warzywa, owoce, farmaceutyki czy też odczynniki laboratoryjne to niejedyne towary, które wymagają szczególnej troski podczas przewozu. Równie trudny do zorganizowania i zrealizowania jest transport roślin. Już niewielkie zmiany warunków przechowywania mogą doprowadzić do zniszczenia ładunku. Szczególnie wrażliwe są kwiaty cięte, jednak i w przypadku doniczkowych należy zachować ostrożność. Jak więc zorganizować przewóz roślin? O czym pamiętać?

1. Dobór odpowiedniej floty transportowej. Do przewozu roślin wykorzystuje się chłodnie lub izotermy. To środki transportu, które utrzymują zadaną temperaturę i wilgotność powietrza przez cały czas trwania przewozu. W efekcie rośliny nie tracą swojej świeżości i zachowują atrakcyjny wygląd.

Co więcej, środek transportu trzeba właściwie przygotować. Chłodnia lub izoterma musi być czysta. Nie mogą znajdować się w niej żadne organiczne resztki, zwłaszcza pozostałości po warzywa i owocach, gdyż wydzielają one szkodliwy dla roślin etylen. Chłodnię lub izotermę należy też schłodzić do zadanej temperatury. Warto również przetestować szczelność i system wentylacji przestrzeni załadunkowej. Zawczasu wykryta niesprawność uchroni kwiaty przed zniszczeniem.

2. Właściwe zabezpieczenie roślin. Odpowiedni środek transportu zabezpieczy rośliny przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jednak nie ochroni ich przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dlatego przewożoną florę należy odpowiednio zabezpieczyć. Żeby rośliny nie przemieszały się w niekontrolowany sposób, a tym samym nie były narażone na ryzyko połamania, podczas transportu wykorzystuje się różnego rodzaju opakowania, w tym:

  • transportery,
  • skrzynki,
  • pojemniki,
  • kuwety.

W celu zabezpieczenia kwiatów stosuje się też wózki duńskie. Nie tylko zapewniają one ochronę, ale również ułatwiają przemieszanie roślin z miejsca na miejsce, gdyż są wyposażone w kółka. Co więcej, niezależnie od rodzaju w opakowaniach warto umieścić preparat absorbujący etylen, dzięki czemu kwiaty nie stracą na świeżości i atrakcyjnym wyglądzie.

3. Odpowiednie przygotowanie roślin do transportu. Zanim rośliny zostaną umieszczone w pojemnikach, a następnie w chłodni lub izotermie, muszą zostać odpowiednio przygotowane do przewozu. Załadunek i transport poprzedza tzw. chłodzenie wstępne.

W jego ramach na kilka godzin przed ruszeniem w trasy kwiaty zostają umieszczone w specjalnej chłodni. Zmniejsza to ryzyko zaparzenia się roślin, a w konsekwencji zapobiega ich zniszczeniu. Co ważne, aby chłodzenie wstępne miało sens, florę należy pozbawić opakowań transportowych, w tym także folii i kartonów.

4. Zapewnienie roślinom dostępu do wody. Większość kwiatów – nawet ciętych – może wytrzymać przewóz bez dostępu do wody. Tyczy się to m.in. goździków, chryzantem czy też gerber. Istnieją jednak gatunki, które słabiej znoszą brak nawodnienia. Dlatego owija się je w folię polietylenową, która zabezpiecza kwiaty przed utratą wody, a jednocześnie stanowi dodatkową ochronę przed uszkodzeniami. Tak postępuje się m.in. z frezjami.

Transport roślin to wymagające zadanie. Z uwagi na swoją kruchość i wrażliwość na zmiany temperatury kwiatom należy zapewnić odpowiednie warunki na każdym etapie łańcucha dostaw. Dlatego organizację przewozu roślin warto powierzyć doświadczonej firmie spedycyjnej. Dysponuje ona nie tylko know-how, ale i specjalną flotą transportową oraz innowacyjnymi narzędziami, które pozwalają kontrolować stan roślin na każdym etapie transportu. Dzięki temu kwiaty docierają całe i zdrowe do odbiorcy.

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również