Choć aktywność fizyczna jest istotna w każdym wieku, dopiero po pewnym czasie widoczne jest to, jak bardzo. Regularne treningi wzmacniają bowiem ciało i przeciwdziałają wielu chorobom. Warto więc o nich pamiętać, także po pięćdziesiątce. Liczne badania, testy (jak również samo życie) pokazują, że utrzymanie sprawności w dojrzałym wieku jest możliwe wyłącznie dzięki regularnej aktywności, podpartej
Choć aktywność fizyczna jest istotna w każdym wieku, dopiero po pewnym czasie widoczne jest to, jak bardzo. Regularne treningi wzmacniają bowiem ciało i przeciwdziałają wielu chorobom. Warto więc o nich pamiętać, także po pięćdziesiątce.
Liczne badania, testy (jak również samo życie) pokazują, że utrzymanie sprawności w dojrzałym wieku jest możliwe wyłącznie dzięki regularnej aktywności, podpartej odpowiednim planem żywieniowym.
Oczywiście cały czas trzeba pamiętać o tym, aby dobierać intensywność i rodzaj treningu do własnych możliwości. Wszystko po to, aby rzeczywiście pomógł, a nie zaszkodził. Jeśli więc nie wiesz, na co możesz sobie pozwolić, odwiedź trenera personalnego. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, przygotuje on bezpieczny plan treningowy.
Zasady treningu po pięćdziesiątce
Jak już zostało wspomniane, dobrze dobrane ćwiczenia zapewnią utrzymanie sprawności organizmu przez dłuższy czas. Taki trening chroni serce, usprawnia pracę układu krążenia, a także znacząco poprawia samopoczucie i obniża stres. Żeby jednak cele te zostały osiągnięte w sposób bezpieczny, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.
- Dostosuj intensywność – metoda małych kroków w tym przypadku okaże się dobrym wyborem. Nie należy decydować się nadmierny wysiłek, zwłaszcza w przypadku długiej przerwy od ćwiczeń. W dostosowaniu intensywności pomoże Ci trener personalny. Dzięki niemu, wzmocnisz mięśnie i przygotujesz ciało do nieco trudniejszych ćwiczeń w przyszłości.
- Obserwuj swój organizm – nie należy bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów. Bóle mięśni, ogólna słabość czy zawroty głowy to znak, że trening należy przerwać. Zalecana jest również wizyta u lekarza, który podpowie, czy możesz pozwolić sobie na wybrane aktywności.
- Postaw na różnorodność – po pewnym czasie, gdy już przyzwyczaisz się do ruchu, najprostsze aktywności zastąp tymi nieco bardziej zaawansowanymi. Trening wzmacniający, funkcjonalny, kondycyjny, wizyty na siłowni – wszystko to może znaleźć się planie ćwiczeniowym. Najlepiej po konsultacji ze specjalistą.
Jaki trening dla osób po 50. roku życia?
Przechodząc do ustalania konkretnych form aktywności, cały czas należy pamiętać o powyższych zasadach. Umiejętne zwiększanie intensywności, a także ciągłe obserwowanie swojego ciała pozwoli w sposób bezpieczny zadbać o sprawność organizmu.
Gdy jest to dla Ciebie pierwszy kontakt z regularnym treningiem, lub gdy wracasz po długiej przerwie, zacznij od rzeczy najprostszych. Spacer, nordic walking, spokojna jazda na rowerze – to doskonałe aktywności do tego, aby przyzwyczaić organizm do wysiłku.
Gdy Twoja kondycja się poprawi, możesz zwiększyć zakres ćwiczeń. W planie treningowym warto umieścić między innymi:
- jogę,
- pływanie i aqua aerobik,
- pilates,
- trening funkcjonalny – polega na ćwiczeniach z obciążeniem własnego ciała,
- ćwiczenia na kręgosłup,
- trening siłowy – warto udać się do renomowanej siłowni i skorzystać z usług profesjonalnego instruktora. Pomocny okaże się również trener personalny, który dostosuje obciążenie i będzie trzymał nad Tobą stałą kontrolę. Upewni się także, że wszystkie ćwiczenia będą wykonywane w sposób prawidłowy, dzięki czemu nie doprowadzą do kontuzji.
W przypadku każdego treningu, niezależnie od wieku, najważniejsza jest regularność. Bez niej trudno myśleć o efektach w postaci wzmocnienia mięśni, poprawy kondycji czy zwiększenia ogólnej sprawności. Nie należy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. Jeszcze raz warto podkreślić, że metoda małych kroków będzie w tym przypadku najlepsza.
Oczywiście nie można zapomnieć o diecie. Przetworzone jedzenie i złe tłuszcze należy zastąpić produktami zawierającymi błonnik i tłuszcze nienasycone. W jadłospisie powinny znaleźć się więc ryby morskie, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste, a także warzywa i owoce. Do tego dodaj dużą ilość płynów przyjmowanych w ciągu dnia. Przejście na zdrowy tryb życia nie jest łatwe, ale często konieczne. Zwłaszcza w pewnym wieku.