728 x 90

Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła – to się opłaca!

Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła – to się opłaca!

Coraz więcej inwestorów decydujących się na zainstalowanie fotowoltaiki w swoim domu rozważa połączenie jej z pompą ciepła. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko uniezależnić się energetycznie, ale i znacznie obniżyć koszty utrzymania domu, w tym także jego ogrzewania.  Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego  Uznaje się, że prawidłowo działające panele PV dostarczają przeciętnemu gospodarstwu domowemu około 1 tys.

Coraz więcej inwestorów decydujących się na zainstalowanie fotowoltaiki w swoim domu rozważa połączenie jej z pompą ciepła. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko uniezależnić się energetycznie, ale i znacznie obniżyć koszty utrzymania domu, w tym także jego ogrzewania. 

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego 

Uznaje się, że prawidłowo działające panele PV dostarczają przeciętnemu gospodarstwu domowemu około 1 tys. kWh energii elektrycznej za każdy 1 kWp mocy modułu fotowoltaicznego. Nie oznacza to jednak, że uzysk energetyczny rozkłada się równomiernie przez cały rok. W miesiącach wzmożonej pracy paneli PV, kiedy intensyfikacja promieni słonecznych jest zwiększona, pozyskana ze słońca energia elektryczna zazwyczaj nie jest na bieżąco wykorzystywana. Z drugiej strony w okresie, kiedy wydajność modułów jest ograniczona ze względu na większe zacienienie, uzysk prądu może się okazać niewystarczający do zaspokojenia potrzeb energetycznych gospodarstwa. 

W takim przypadku możemy oczywiście skorzystać z możliwości, jakie daje nam system opustów, i magazynować energię elektryczną u ogólnego dostawcy prądu. To jednak oznacza realne straty ryczałtowe, które musimy ponieść na jego rzecz – w każdym przypadku możemy odebrać tylko 70 lub 80% wyprodukowanej przez naszą elektrownię słoneczną energii. Wzbogacenie fotowoltaiki o pompę ciepła jest o tyle opłacalne, że zwiększa wydajność paneli PV i pozwala nam na maksymalne wykorzystanie zasobów energetycznych pochodzących z fotoogniw. 

Panele PV – gdzie magazynować energię elektryczną? 

Nawet idealnie dobrana moc paneli fotowoltaicznych nie zapewni gospodarstwu stuprocentowego obłożenia energetycznego. Ma to związek z nierównomiernym nasłonecznieniem modułów o różnych porach roku. W takim wypadku warto zastanowić się nad możliwością magazynowania energii elektrycznej. System opustów, choć pozwala nam na wykorzystanie pozyskanej przez fotowoltaikę energii np. w okresie zimowym, kiedy zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd wzrasta, zakłada jednak, że uzysk energetyczny powróci do naszego gospodarstwa tylko w znacznej części. 

Aby uniknąć niechcianych strat prądu na rzecz dystrybutora, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami pozwalającymi na przechowywanie i racjonalne rozporządzanie energią pochodzącą z paneli fotowoltaicznych. Nadwyżki prądu, oprócz możliwości, jakie daje system opustów, mogą też być magazynowane w zbiornikach wody. W ten sposób prąd pochodzący z instalacji PV może także, obok zaspokojenia potrzeb energetycznych domu, ogrzewać go i podgrzewać wodę użytkową. 

Fotowoltaika z pompą ciepła dla domu – to się opłaca! 

Podpięcie pompy ciepła pod system fotowoltaiczny sprawia, że jako właściciele elektrowni słonecznej możemy w sposób maksymalny wykorzystać uzysk energetyczny pochodzący z modułów słonecznych. Wykorzystanie pozyskanej w ten sposób energii elektrycznej pozwoli nam efektywnie zarządzać nie tylko instalacją PV, ale i całym domem, który może stać się całkowicie samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na prąd, bez jego ryzykownych strat na rzecz dystrybutora sieci. Energia pozyskiwana przez cały rok może nie tylko zasilać urządzenia elektroniczne, ale prawidłowo magazynowana w instalacji c.w.u., także czasowo ogrzewać dom, zwłaszcza w okresie zmniejszonej intensyfikacji promieni słonecznych. W takim przypadku pompa ciepła zastępuje tradycyjny akumulator. Co istotne, pompa ciepła może też magazynować nadwyżki energii elektrycznej i wykorzystywać je do całorocznego podgrzewania wody użytkowej. Prąd z instalacji PV może też być wykorzystany przez domową instalację wentylacyjną. 

Fotowoltaika z pompą ciepła a dotacje 

Połączenie modułów PV z pompą ciepła nie wpływa w żaden sposób na ograniczenie możliwości dofinansowania instalacji paneli PV z dotacji rządowych. Właściciele domowych elektrowni słonecznych mogą bez obaw korzystać z subwencji, np. programu Czyste powietrze.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również