728 x 90

Jak powinno wyglądać prawidłowe wyposażenie sal operacyjnych i OIOM?

Jak powinno wyglądać prawidłowe wyposażenie sal operacyjnych i OIOM?

Odpowiednie wyposażenie sali operacyjnej czy Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej to sprawa tak istotna, że o jej wadze nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To miejsca, w których ratowane jest nie tylko zdrowie, ale często też życie pacjentów. Właściwy sprzęt poprawia więc komfort pracy personelu medycznego i zwiększa szanse osób chorych. Wyposażenie sal operacyjnych i OIOM –

Odpowiednie wyposażenie sali operacyjnej czy Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej to sprawa tak istotna, że o jej wadze nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To miejsca, w których ratowane jest nie tylko zdrowie, ale często też życie pacjentów. Właściwy sprzęt poprawia więc komfort pracy personelu medycznego i zwiększa szanse osób chorych.

Wyposażenie sal operacyjnych i OIOM – aspekty prawne

Oprócz wymienionych wyżej aspektów dotyczących wyposażenia sal operacyjnych i OIOM-ów niemniej istotny jest aspekt prawny, gdyż przepisy regulują te kwestie dość dokładnie i odpowiedzialne za nie osoby powinny się zapoznać z wytycznymi, aby uniknąć niepotrzebnych problemów i nieprzyjemnych konsekwencji. Należy także pamiętać, że urzędnicy nie dokonają odbioru sali operacyjnej czy też pomieszczeń Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej jeśli będą one wyposażone lub urządzone niezgodnie z przepisami. W razie wątpliwości warto więc skontaktować się z fachowcami obytymi w tej tematyce.

Prawidłowe wyposażenie sal operacyjnych

Nie ma co ukrywać – budowa czy też remont sali operacyjnej i jej wyposażenie, to nie jest prosta sprawa. Wiąże się też ze sporymi kosztami. Takie przedsięwzięcie trzeba dobrze przemyśleć, zaplanować i zastanowić się nad kilkoma kwestiami, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Trzeba wciąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Lokalizację
  • Wymogi prawne i higieniczne
  • Odpowiednie wyposażenie

O ile na wymogi prawne nie mamy większego wpływu, lokalizacja jest sprawą zależną od konkretnego szpitala i jego warunków, to prawidłowe wyposażenie sali operacyjnej jest kwestią, w której ważne jest odpowiedzialne podejmowanie decyzji. Takich jak choćby zakup odpowiedniego stołu operacyjnego. Obecnie częstą praktyką jest nabywanie stołu bazowego i dokupywanie do niego następnie różnych modułów. Ważne jest tutaj czy oczekujemy stołu uniwersalnego czy dopasowanego do wykonywania zabiegów konkretnej specyfiki. Stół to oczywiście nie wszystko w co wyposażona powinna być sala operacyjna – należy wybrać jeszcze prawidłowo pozostały sprzęt jak chociażby monitory medyczne, lampy czy inne akcesoria pomocnicze. Naprawdę warto więc te zakupy robić świadomie.

Wyposażenie OIOM

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej to równie ważne miejsce na mapie szpitala co sala operacyjna. Wyposażenie więc i w tym przypadku musi być na możliwie najwyższym poziomie oraz spełniać wymagania określone prawem. W takim miejscu niezbędne będą między innymi urządzenia umożliwiające podawanie pacjentom gazów medycznych. Konieczny jest też respirator, defibrylator oraz specjalistyczne aparaty do monitorowania stanu chorego jak choćby kardiomonitor. Przydatne z pewnością będą też pompy infuzyjne czy ssaki medyczne. Nie można zapomnieć również o odpowiednich łóżkach dla pacjentów, wózkach transportowych, parawanach medycznych i innych elementach wyposażenia sal.

Reasumując: wyposażenie sal operacyjnych i OIOM nie jest sprawą prostą jeśli chcemy zrobić to dobrze i zgodnie z obowiązującym prawem. Na szczęście polski rynek usług w tym zakresie stoi na dość wysokim poziomie i z pomocą odpowiednich specjalistów można dobrać i zakupić sprzęt spełniający wyśrubowane wymagania.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również