728 x 90

Remont sprężarki — na czym polega

Remont sprężarki — na czym polega

Wszystkie urządzenia elektryczne i mechaniczne, w szczególności te mocno eksploatowane, po pewnym czasie się zużywają. Powoduje to, że niezbędne jest dokonanie pewnych napraw, wymiany zużytych części, a nawet regeneracja poszczególnych komponentów. Remonty takie przeprowadzane są również na sprężarkach powietrza. Nazywane są także usługą ich regeneracji. Ale czy taka regeneracja rzeczywiście jest opłacalna? Odpowiadamy na pytanie,

Wszystkie urządzenia elektryczne i mechaniczne, w szczególności te mocno eksploatowane, po pewnym czasie się zużywają. Powoduje to, że niezbędne jest dokonanie pewnych napraw, wymiany zużytych części, a nawet regeneracja poszczególnych komponentów. Remonty takie przeprowadzane są również na sprężarkach powietrza. Nazywane są także usługą ich regeneracji. Ale czy taka regeneracja rzeczywiście jest opłacalna? Odpowiadamy na pytanie, na czym polega remont sprężarki powietrza, jakie niesie ze sobą korzyści i czy rzeczywiście zwiększa żywotność kompresora.

Kiedy należy przeprowadzić remont kompresora? 

Remont sprężarki powietrza, nazywany również regeneracją, przeprowadzany jest w celu zachowania pełnej sprawności przez kompresor. Jest to wymagane ze względu na uszkodzenia, jakich w czasie codziennej pracy może doznawać sprężarka powietrza. Wykonanie remontu kompresora jest zalecane w sytuacji, gdy znacząco obniża się wydajność jego pracy. Innym, najważniejszym i najłatwiej zauważalnym sygnałem wskazującym, że nadszedł czas na wykonanie regeneracji sprężarki, jest nadmierne przegrzewanie się urządzenia. Świadczy ono o niewydolności układów chłodzenia sprężarki powietrza. Bywa, że temperatury osiągane przez kompresor są tak wysokie, że sprzęt samoczynnie wyłącza się, aby doprowadzić do naturalnego schłodzenia przed podjęciem dalszej pracy. 

Na czym polega regeneracja sprężarki powietrza? 

Regeneracja i remont sprężarki to coś znacznie więcej niż zwykły serwis. Od osoby wykonującej to zadanie wymagana jest większa wiedza techniczna i doświadczenie. Oprócz tego niezbędne jest także wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, głównie do przeprowadzenie niezbędnych testów i pomiarów. Remont sprężarki powinien obejmować takie czynności jak:

  • Demontaż kompresora i kontrola stanu jego podzespołów. Czynności te pozwalają poznać przyczyny awarii oraz zlokalizować wszystkie komponenty sprężarki powietrza, które uległy uszkodzeniu i wymagają naprawienia. Oprócz tego podzespoły są segregowane na takie, które są w dobrym stanie i mogą zostać ponownie użyte oraz na te, które są na tyle zniszczone, że ich ponowne zainstalowanie w kompresorze znacząco obniży wydajność jego pracy. Komponenty nienadające się do dalszej pracy zostaną zastąpione przez ich nowe odpowiedniki.
  • Czyszczenie i mycie elementów sprężarki, które są wciąż zdatne do użytkowania. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie, oczyszczenie i umycie komponentów zakwalifikowanych do naprawy i dalszego użytkowania. Na tym etapie wykorzystywane są środki chemiczne, które nie uszkadzają powierzchni i struktur materiałów, a doprowadzają do przywrócenia części kompresora do stanu pierwotnego. Czynności te mają więc na celu doprowadzenie do tego, aby odnowione i wyczyszczone części były w identycznym stanie co ich nowe odpowiedniki. Jednak względy wizualne to nie wszystko. Ważne jest także weryfikacja ich działania. Przeprowadzane są więc pomiary i kontrole, sprawdzające wydajność działania odnowionych podzespołów. W razie niespełniania restrykcyjnych norm w zakresie funkcjonalności części mogą zostać ostatecznie odrzucone. Wszystkie zakwalifikowane do użytku, oczyszczone elementy przekazywane są do dalszej obróbki mechanicznej.
  • Wykonanie obróbki mechanicznej. Obejmują one wytaczanie, toczenie, szlifowanie, frezowanie i honowanie poszczególnych części sprężarki, które zostały oczyszczone i zakwalifikowane do dalszego użycia w kompresorze. Szlifowaniu poddawane są m.in. korpus sprężarki i płytki zaworowej, wymianie podlegają również uszczelki i zawory, a także tłoki wraz z pierścieniami. W razie konieczności wymianie podlegają także panewki główne i korbowodowe oraz głowica.
  • Ponowny montaż sprężarki powietrza. Na tym etapie wszystkie części kompresora, zarówno nowe jak i te odnowione zostają zmontowane w całość. Jest to bardzo ważny i czasochłonny proces. Wymagane jest wykonanie precyzyjnych pomiarów w celu właściwego skojarzenia współpracujących ze sobą elementów. Niezbędne jest także przestrzeganie wszystkich zaleceń producenta sprężarki powietrza co do kolejności montowania poszczególnych komponentów. Na koniec montowana jest obudowa i przeprowadzane czynności kontrolne poprzedzające uruchomienie kompresora.
  • Końcowe sprawdzenie poprawności działania sprężarki powietrza. Jest to faza testów, które poprzedzają oddanie sprężarki powietrza do użytkowania. Sprawdzana jest przede wszystkim głośność pracy, szczelność podzespołu, przepływ oleju w łożyskach, wydatek tłoczonego powietrza, układ chłodzenia sprężarki oraz szczelność zaworów w głowicy.

Tylko tak przeprowadzona regeneracja i remont sprężarki powietrza pozwala jej na dalszą bezawaryjną pracę. W ten sposób odnowione urządzenie pracuje niemal jak nowe a koszt remontu jest znacznie niższy niż zakup kompresora. Warto więc decydować się na to rozwiązanie.

źródło: czemar.pl

admin
ADMINISTRATOR
PROFILE

Zobacz również