Przyjęło się, że schorzenia układu moczowego są przypadłością znacznie częściej dotykającą kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną. Jednak nie oznacza to, że problemy z układem moczowym u mężczyzn zupełnie nie występują. Warto wiedzieć, jakie dolegliwości powinny skłonić do poddania się badaniu USG układu moczowego kobiet i mężczyzn. Wyjaśniamy, które z objawów mogą być niepokojące
Przyjęło się, że schorzenia układu moczowego są przypadłością znacznie częściej dotykającą kobiet, ze względu na ich budowę anatomiczną. Jednak nie oznacza to, że problemy z układem moczowym u mężczyzn zupełnie nie występują. Warto wiedzieć, jakie dolegliwości powinny skłonić do poddania się badaniu USG układu moczowego kobiet i mężczyzn. Wyjaśniamy, które z objawów mogą być niepokojące i kiedy zgłosić się do lekarza.
Na czym polega badanie USG układu moczowego?
Ultrasonografia to technika obrazowania diagnostycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych. Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej. USG układu moczowego można wykonać w celu zdiagnozowania lub wykluczenia zaburzeń w układzie moczowym. Jest to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg polegający na przesunięciu sondy ultradźwiękowej przez podbrzusze. USG układu moczowego służy do diagnozowania stanów, takich jak kamica nerkowa, rak pęcherza moczowego i inne nieprawidłowości w tym obszarze.
Diagnostyka przy pomocy badania USG układu moczowego kobiet i mężczyzn
W USG układu moczowego nieco inne narządy są oceniane u kobiet i mężczyzn. U pacjentów obu płci badane są nerki i nadnercza, moczowody i pęcherz moczowy. Ponadto u mężczyzn podczas badania lekarz ocenia również stan gruczołu krokowego, czyli prostaty. USG układu moczowego pozwala także sprawdzić położenie, kształt i wielkość nerek. Możliwe jest także wykrycie ewentualnych zmian i nieprawidłowości oraz ocenienie ich charakteru. Ponadto lekarz sprawdza stan tętna i przepływ w naczyniach nerkowych.
USG dróg moczowych u kobiet i mężczyzn pomaga ocenić strukturę i rozległość drożności dróg moczowych oraz wykryć obecność złogów. Badanie pomaga również odkryć przyczynę ograniczonego przepływu moczu.
Kiedy poddać się USG układu moczowego – wskazania do wykonania badania
Niektóre objawy wyraźnie wskazują na nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego. Jednak często pacjentom trudno jest rozpoznać symptomy, które wymagają badania USG układu moczowego. Warto poddać się badaniu USG układu moczowego w przypadku wystąpienia:
- białkomoczu,
- bólu w podbrzuszu,
- pieczenia w podbrzuszu lub bólu przy oddawaniu moczu,
- zmiany koloru moczu,
- bólu dolnego odcinka kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
- stanu zapalnego układu moczowego,
- podejrzenia choroby prostaty,
- podejrzenia kamieni nerkowych,
- oceny objętości pęcherza moczowego,
- oceny tętnic nerkowych,
- oceny struktur dróg moczowych i nerek.
Dodatkowo w niektórych sytuacjach ultrasonografia układu moczowego jest uzupełnieniem zabiegu chirurgicznego lub wykonywana jest w ramach pooperacyjnych badań kontrolnych. Dlatego zaleca się wykonanie badania USG układu moczowego zarówno u kobiet, jak i mężczyzn w celu oceny miejsca po przeszczepieniu nerki oraz monitorowania stanu po innych poważnych zabiegach.
Jak się przygotować do badania USG układu moczowego w przypadku kobiet i mężczyzn?
W ramach przygotowań do USG urologicznego, na godzinę przed badaniem zaleca się wypicie około dwóch litrów przefiltrowanej wody i nie oddawanie w tym czasie moczu. Jest to podyktowane tym, iż pęcherz najlepiej widać, gdy jest pełny. Zaleca się również przyjęcie diety lekkostrawnej na 2 dni przed USG urologicznym w celu usunięcia zaburzeń gazowych podczas badania. Wskazane jest także ograniczenie żucia gumy i palenia w dniu wizyty.
USG układu moczowego wykonuje się w pozycji leżącej i dzieli się na dwie fazy. Pierwszą z nich jest pełne badanie pęcherza moczowego. Początkowo pacjent leży na plecach, podczas badania lekarz może poprosić go o obrócenie się na prawy czy lewy bok. Czasami, aby lepiej zobrazować nerki, pacjent powinien położyć się na brzuchu. Po wykonaniu tej części testu osoba badana udaje się do łazienki. Następnie, podczas drugiego etapu USG układu moczowego, lekarz ocenia stan pustego pęcherza. Badanie ultrasonograficzne układu moczowego jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a czas jego trwania ograniczony jest do 20 minut.
źródło: gabinetusg.com.pl